Ciekawe u innych

Martwi i przeraża ten nadciągający spór, bo kłótnia o pieniądze ostatecznie i trwale pogorszy trudne relacje polsko-żydowskie.
Zaćma Ryszarda Bugajskiego jest bardzo złym filmem. Bo: ulega wszystkim słabościom i pokusom autora, który grzebie w cudzym życiu bez grama empatii, przeciwnie – grzebie, bo szuka „mocnych” scen i uważa – tak mówi – że pokazuje prawdę.
W obawie przed Rosjanami, po wybuchu Wielkiej Wojny, w głąb monarchii habsburskiej z Galicji dobrowolnie wyjechały lub zostały do tego zmuszone setki tysięcy Polaków i Żydów. Przypadł im w udziale los uchodźców wojennych.
15 października 1944 r. rządzący Węgrami admirał Horthy odstąpił od sojuszu z Hitlerem. Radość na Węgrzech trwała krótko. Władzę wkrótce przejęli faszyści, którzy z zapałem przystąpili do eksterminacji Żydów.
Ostatnie zamachy w Nicei, Paryżu i Brukseli oraz niemal codzienne wieści o aresztowaniu osób planujących islamskie ataki terrorystyczne w Europie, uzmysławiają nam jedno. Bez radykalnej zmiany podejścia do problemu Europę czeka dalszy rozwój ekstremizmu
Krótki przewodnik błądzących
ichard Tuschman to fotograf, którego prace przypominają arcydzieła mistrzów malarstwa.
Ponad 100 prac artystów żydowskiego pochodzenia, którzy tworzyli w okresie międzywojennym we Wrocławiu, można zobaczyć na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia. Centralną postacią ekspozycji jest malarz, grafik i architekt Heinrich Tischler.
Album pt. "Dopóki niebo nie płacze", poświęcony pamięci przedwojennych żydowskich mieszkańców Lublina, wydał Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.
Ze swymi 25.000 Żydów Tarnów był do wojny czwartym co do ich liczebności miastem w byłej Galicji po Lwowie, Krakowie i Stanisławowie.

Strony