Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci.

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci. Książka Michała Wójcika to oparta na dokumentach i świadectwach więźniów rekonstrukcja tego niewiarygodnego powstania.

1 sierpnia 2018 roku nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się książka Michała Wójcika Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci. 2 sierpnia 1943 roku w obozie zagłady w Treblince wybuchł zbrojny bunt, w tym roku będziemy obchodzić 75. rocznicę tego wydarzenia. Wzięło w nim udział około 700 więźniów, uciekło ponad 300, prawie 100 przeżyło wojnę. Mimo iż było to jedno z największych zbrojnych powstań w obozach zagłady, bunt większy niż ten w Sobiborze, pozostaje on niemalże całkowicie zapomniany. Książka Michała Wójcika to oparta na dokumentach i świadectwach więźniów rekonstrukcja tego niewiarygodnego powstania. Historia obozowej konspiracji, tragicznych losów uczestników buntu, przede wszystkim jednak wstrząsająca opowieść o niewyobrażalnej odwadze i bohaterstwie, i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.
A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady.
Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.
Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć?
Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?
Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?
Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?
Książka Michała Wójcika to wciągająca rekonstrukcja tego mało znanego i niewiarygodnego buntu. Opowieść o niezwykłym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.
Michał Wójcik – autor bestsellerowych "Ptaków drapieżnych" oraz rozmów z Zofią Posmysz "Królestwo za mgłą". Laureat Nagrody Historycznej „Polityki” za rok 2015.

 

„Płonący obóz po wybuchu buntu więźniów, Fot. F. Ząbecki, 2.08.1943. Zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego, sygn. ŻIH.TRE. 006”