Barbie i Ruth

Barbie i Ruth Robin Gerber

Dzieci nie chcą być dziećmi, dlatego w swoich zabawach odwzorowują świat dorosłych. Potrzebują do tego realistycznych przedmiotów - jeśli nie prawdziwych, to przynajmniej ich wiernych kopii.

 

Poważne potraktowanie owej rozwojowej prawdy, zaś dziecka jak klienta, z którym warto się liczyć, zapewniło sukces firmie Mattel i jej założycielce - Ruth Handler.

 

Wraz ze swoim mężem Elliotem - genialnym i nowatorskim projektantem stworzyła zabawki, które podbiły rynek: imitacje broni i instrumentów muzycznych (miniaturową gitarę ukulele, miniaturowy fortepian), samochodzik z ruchomymi kołami, mówiącą lalkę-bobasa, ale przede wszystkim i nade wszystko nieśmiertelną parę dorosłych lalek - Barbie i Kena - ikony zabawkarskiego imperium.

 

Wygrali przede wszystkim szacunkiem do dzieci, uważnym wsłuchiwaniem się w ich potrzeby, czym jeszcze? Stosowaniem wielu różnorodnych materiałów, także nowinek typu Plexiglas. Korzystaniem z pracy podwykonawców, dzięki której nie inwestowali we własny sprzęt i byli bardziej elastyczni w reagowaniu na potrzeby rynku. Stworzeniem miejsca pracy poza podziałami. Twórczą atmosferą, zachęcającą wszystkich pracowników do projektowania, testowania i eksperymentowania. Dobrymi relacjami z podwładnymi, a także światem zewnętrznym. Działalnością charytatywną. Skrupulatną kontrolą jakości i wysokimi jej standardami. Szybkim pozyskiwaniem na własną rękę danych dot. wyników sprzedaży. Dużymi nakładami finansowymi na wszechstronną, często niekonwencjonalną reklamę. Wykorzystaniem dzieci do testowania prototypów zabawek.

 

Praca i biznes były dla Handler jak narkotyk, ale także joga, medytacje, czy sport. Chleb, woda, tlen. Kochała wyzwania, sukces i uznanie. Porażki mobilizowały ją do działania. Uczyła się na błędach i… ze zdwojoną energią parła do przodu. Nie potrafiła przystanąć w miejscu - ani gdy urodziła dzieci, ani gdy zachorowała na nowotwór piersi, ani gdy wysunięto wobec niej poważne oskarżenia o oszustwa finansowe, ani gdy była w wieku emerytalnym.

 

Warto przytoczyć słowa Autorki o Ruth: “Nie ma nic godnego podziwu w byciu zaliczanym do pocztu wielkich amerykańskich łajdaków, ale można wiele się nauczyć z historii jej odkupienia. Gdyby nie ten aspekt jej życia, nigdy nie zdecydowałabym się napisać tej książki.”

 

Po stracie Mattel założyła nową firmę - produkującą rewolucyjne, indywidualnie dopasowywane protezy piersi dla kobiet po mastektomii. Wkładki ‘Nearly Me’ nie tylko zapewniały komfort fizyczny, przede wszystkim przywracały wiarę we własną kobiecość.

 

“Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić.” Ruth Handler - modelowy przykład złotej myśli Konfucjusza.

 

Książka Gerber to lekka narracja o twardej kobiecie. Biografia (a właściwie trzy: Barbie, jej twórczyni i świetnie zarządzanej firmy), która aż prosi się o ekranizację. Przeczytałam z przyjemnością. Teraz czekam na film.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kobiecego.


Polecane