Osiem białych nocy

Osiem białych nocy André Aciman

Ona:

“Jestem Clara. Oślepiam ludzi.”

“Jestem Clara. Mistrzyni ciętej riposty.”

“Jestem Clara. Niezła próba.”

“Jestem Clara. Wymyślam zagadki, a potem w nich oszukuję.”

“Jestem Clara. Nie zawsze wychodzę ludziom na dobre.”

 

On:

“Jest zmienna, arogancka, szorstka, cierpka, wredna, niebezpieczna i niewykluczone, że idealna.”

 

Związek:

“Pewni ludzie zbliżają się do innych za pomocą napięcia. Tarcie rodzi zażyłość, a zmaganie, tak jak przekora, to najkrótsza droga do serca.”

 

Wigilię od Nowego Roku dzieli osiem dni. To wyjątkowo uroczy, wręcz magiczny czas, zwłaszcza by kogoś poznać. To także czas wyjątkowo intensywny. Aromaty cynamonu i pomarańczy, biel śniegu, migotanie światełek. Czas spotkań i czas prezentów - od bliskich, a czasami od Losu.

 

Spotykają się co wieczór i robią to, co wszyscy zakochani. Chodzą do kina, baru, na tańce i na spacery. Są tylko oni, liczą się tylko oni. Skupieni na sobie, zatopieni w słowach, gestach, przyciąganiu i odpychaniu. Świat jest tuż obok - na wyciągnięcie ręki, a zarazem odległy, niczym niezamieszkana przez nikogo planeta.

 

André Aciman dokonuje analizy związku dwojga świeżo poznanych ludzi w duchu dyskursu talmudycznego. Eleganckiego… drobiazgowego... Słyszeliście kiedyś określenie “morze Talmudu”? Właśnie. Nie ma takiej ilości pytań, których by nie można było zadać, ani wątpliwości, których by nie można było spróbować rozstrzygnąć.

 

Związki, w których iskrzy… Są ciekawe, lecz czy mają szansę przerodzić się w trwałe? Przetrwa ten, który dopasowanie zdoła sobie wypracować.  

 

Jeszcze zdążycie kupić przed Gwiazdką. Radzę czytać przez osiem dni, rozdział po rozdziale. Będzie jeszcze magiczniej!

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa W.A.B.

 


Polecane