Po słowach Netanyahu, proponuję zachować spokój

Po słowach Netanyahu, proponuję zachować spokój Paweł Jędrzejewski

W trakcie rozmowy o słowach premiera Netanyahu, które wywołały oburzenie, jeden z uczestników słusznie zauważył, że ważny jest kontekst tej wypowiedzi.

A z tego, co rozumiem, kontekst był taki, że Netanyahu chciał dowieść, że w sprawie Zagłady można w Polsce wypowiadać się bez żadnej cenzury, bo istnieje w Polsce pełna wolność wypowiedzi, której przecież zagrażała nowelizacja ustawy o IPN sprzed roku.

Netanyahu zwracał się więc do izraelskich dziennikarzy, chcąc im coś udowodnić.

Dziennik "Arutz Sheva" prezentuje to tak: "Polacy współpracowali z nazistami", powiedział Netanyahu w Warszawie w czwartek. "WIDZICIE, JA TO MÓWIĘ. To jest fakt. I nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek byłaby oskarżona (pozwana) z tego powodu. ("“Poles collaborated with the Nazis,” said Netanyahu in Warsaw Thursday. “See, I’m saying it. It is a fact. And I don’t know a single person who was ever sued because of it.”)

To nie wyjaśnia wszystkiego, ale powinno chociaż dać materiał do zastanowienia.

W tym kontekście, jeżeli uwzględnimy MOŻLIWOŚĆ, że była to świadoma prezentacja SWOBODY WYPOWIEDZI, trzeba co najmniej powstrzymać się z jednoznacznymi konkluzjami.

Nie przesądzam, o nie! Ale mówię: może warto poczekać i zbadać sprawę w kontekście.

I jeszcze jedno. Czy merytorycznie Netanyahu miał rację? Miał.

Bo gdy chcemy SERIO rozmawiać o latach 1939-1945 w Polsce, to musimy pamiętać, że - bez żadnych wątpliwości - BYLI Polacy, którzy współpracowali z Niemcami w Zagładzie. Kto temu zaprzeczy?

I na koniec jeszcze jedno: "The Jeruzalem Post" dodaje, że zaraz po wypowiedzeniu tych słów, Netanyahu powiedział coś jeszcze: Ale Netanyahu odróżnił przeszłość od teraźniejszości, wyjaśniając, że dziś antysemityzm jest gorszy w zachodniej Europie niż we wschodniej. ("But he [Netanyahu] differentiated between the past and the present, explaining that today antisemitism is worse in western Europe than in eastern Europe.")

Tak więc proponuję, mimo wszystko, zachować spokój.

 

15 lutego 2019

Z ostatniej chwili:

Ambasador Izraela w Polsce: "Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali."

Polecane