Film „Dybuk” w Kinie Kosmos w Katowicach

Data: 
2017-06-13
Miejsce: 
Katowice, Kino "Kosmos"
bilety 8 zł (ulgowe) i 10 zł (normalne)

 

Zapraszamy na 91. pokaz Klubu Filmowego Ambasada, który odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18.30 w Kinie Kosmos w Katowicach. Wyświetlony zostanie film „Dybuk” w reżyserii Michała Waszyńskiego.


Przedwojenna Polska była jednym z najliczniejszych skupisk ludności żydowskiej na świecie. Tu, w bliskiej relacji z kulturą polską, rozwijała się wielobarwna i wielojęzyczna kultura Żydów, której owocem stały się m.in. literatura i film, powstające po polsku, w jidysz i po hebrajsku. Nowoczesną sztukę wypełniały wątki tradycyjne – na przykład historia o opętaniu przez dybuka – ale też problemy bardzo współczesne, wyostrzone przez tendencje właściwe dla literackiej czy filmowej awangardy. Dziedziny sztuki nakładały się zresztą na siebie i wzajemnie uzupełniały, dzięki czemu zdobyły sobie uznanie nie tylko żydowskiej publiczności.

dr Marek Tuszewicki

O kontekstach kultury Żydowskiej na marginesie filmu „Dybuk” w reżyserii Michała Waszyńskiego opowie podczas prelekcji i dyskusji dr Marek Tuszewicki – historyk, tłumacz, badacz kultury Żydów polskich, autor książki poświęconej żydowskiej medycynie ludowej pt. „Żaba pod językiem” (Kraków 2015). Obecnie pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Dybuk”, reż. Michał Waszyński, PL 1937, 100', nośnik cyfrowy.